Want it? Work for it

Want it? Work for it

środa, 31 lipca 2013

Błędy w ćwiczeniach na płaski BRZUCH

Błąd 1 – myślisz, sukces nie jest dla ciebie

Jeśli ktoś inny osiągnął to co Ty chcesz osiągnąć, to znaczy, że Ty także możesz! Klucz do sukcesu to wytrwałość, determinacja i przede wszystkim traktowanie każdej porażki jako cennego doświadczenia i jednego kroku bliżej sukcesu.

Błąd 2 – ćwiczysz brzuszki tylko dla spalenia tłuszczu

To jeden z największych mitów! Brzuszkami powiększysz mięśnie znajdujące się na brzuchu, ale będą niewidoczne,jeśli będzie przykrywać je będzie warstwa tłuszczu. Poza tym tłuszcz jest spalany równomiernie na całym ciele, a nie miejscowo.


Błąd 3 – trenujesz tylko jedną partię mięśniową

Twoim celem jest piękny i wyrzeźbiony brzuch, ale nie możesz  zapominać o innych mięśniach. Rób też pompki, przysiady i inne siłowe ćwiczenia. Przy tych ćwiczeniach także trenujesz swój brzuch.

Błąd 4 – zapominasz o rozgrzewce

Zacznij od ogólnych ćwiczeń takich jak trucht, pajacyki, podskoki. Później przejdź do ćwiczeń angażujących dolny odcinek grzbietu – np. skłony, skręty tułowia, krążenia bioder. Cała rozgrzewka powinna zająć około 10 – 15 minut.


Błąd 5 – nie wykonujesz ćwiczeń na mięśnie antagonistyczne

Nie możesz zapominać o mięśniach antagonistycznych na plecach. Nie możesz doprowadzić do tego, że mięśnie brzucha będą dużo silniejsze od mięśni pleców, bo powstanie tzw. nierównowaga mięśniowa, której bezpośrednią konsekwencją są bóle kręgosłupa lub garbienie się.

Błąd 6 – zbyt częste treningi

Jeśli jesteś już zaawansowana w treningu mięśni brzucha, to możesz robić ćwiczenia 5 dni w tygodniu dając sobie 2 dni na odpoczynek. Jeśli nie, to trenuj nie więcej niż 2 – 3 dni.


Błąd 7 –  im więcej tym lepiej

Nie skupiaj się na ilości powtórzeń danego ćwiczenia, lecz na jakości. Brzuszki robione niedokładnie nie przyniosą rezultatów, a mogą tylko zaszkodzić kręgosłupowi. Lepiej zrobić nawet połowę mniej powtórzeń danego ćwiczenia, ale każde z nich dokładnie.

Błąd 8 – te same ćwiczenia robisz przez dłuższy czas

Mięśnie po pewnym czasie przyzwyczajają się do danego rodzaju ćwiczeń i po wtedy nie będziesz mieć efektu treningowego. Dlatego zmieniaj ich typ i ilość. Po około 4 -5 tygodniach najlepiej rozpisać swój plan treningowy raz jeszcze.


Błąd 9 – narzekasz, że nie masz czasu ćwiczyć

Ćwiczenia na brzuch możesz robić w autobusie lub tramwaju. Siedząc napinaj mięśnie maksymalnie na czas kilkunastu sekund, po czym rozluźnij je. Wykonuj brzuszki i unoszenia nóg, gdy leżysz na kocu w lesie lub na plaży. Oglądając wieczorem telewizję, zrób trening na podłodze przed telewizorem, lub przynajmniej unoś nogi w górę na kilka sekund, kiedy siedzisz na kanapie.

Błąd 10 – źle się odżywiasz

Jeśli nie będziesz odpowiednio się odżywiać, to nigdy nie osiągniesz pożądanych rezultatów. Nie chodzi o to, aby ciągle stosować diety. Zwyczajnie nie podjadaj słodyczy i innych podobnych przekąsek między posiłkami. Jeśli zgłodniejesz, zjedz owoce czy jogurt zamiast ciastek. Ważne jest też niejedzenie kolacji w późnych godzinach wieczornych. We śnie proces trawienia jest spowolniony. Ciężkostrawne posiłki są bardzo dużym obciążeniem dla przewodu pokarmowego i często powodują wzdęcie brzucha4 komentarze:

 1. Rozgrzewka powinna trwać dokładnie 5 minut, nie 10 czy 15.
  Ja nie jestem zaawansowana, a robię ćwiczenia robię 6 dni w tygodniu, jeden dzień na reorganizację mięśni, nie wytrzymałabym dwóch dni bez treningu. ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Notorycznie popełniam błąd 5. Trzeba coś z tym zrobić!

  OdpowiedzUsuń
 3. jak widać nie tylko ja marzę o idealnym brzuchu z ktorego wreszcie moglabym byc dumna :(

  OdpowiedzUsuń
 4. w myśl "abs are made in the kitchen" dałabym błąd 10 jako błąd 1 :)
  bardzo fajny blog, więc leci do obserwowanych. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń